Kai tik atradau lietuviškus blogerius, o čia buvo kokie 2009 – 2010 metai, labai pradėjau domėtis visokiais dalykais iš sovietmečio. Kadangi mano rusų kalbos žinios yra ganėtinai ribotos (perskaityt tekstą galiu be problemų, tačiau suprasti įdomesnę rašliavą jau yra sudėtinga), tai viskas apsiribojo tėvų pasakojimais, bei lietuviškais internetų pionierių tekstais.

Su tėvų / dėdžių / senelių pasakojimais tai čia yra ganėtinai aišku – visą informaciją reikia labai atsargiai filtruoti, bei bendrą vaizdą susidaryti tik iš atskirų detalių, kaip kad skaitant kokį CNN. Tuo tarpu kai skaitai kokį nors tinklaraštininką, kaip kad Ričardas Savukynas, tai tos filtracijos beveik nereikia, nes ten jau ta informacija yra atfiltruota, bei gi sutampa su vaizdu, kurį susidarei iš nugirstų pasakojimų detalių. Taip pat prie to prisidėjo ir Andriaus Užkalnio Naujųjų laikų Evangelija pagal Užkalnį abi dalys, kurias labai rekomenduoju perskaityti absoliučiai visiems.

„Nežinantys istorijos yra pasmerkti ją pakartoti

Edmundas Burke

Pastebėjau, jog mano karta, kuri nematė nei dienos to baisaus propagandos mechanizmo, kurį masės vadino ir dar dabar vadina Sąjunga ar Žemės Šeštadaliu, nelabai domisi sovietmečiu. Vieniems tai yra neįdomu (nes įdomu yra tik BMW ant coverio užsidėt), kitiems atrodo prastas skonio ženklas tuo domėtis, o tretiems, kurie yra patys blogiausi, nerūpi absoliučiai viskas kas iki jų buvo. Tačiau man rūpi, man labai rūpi, bei tikiuosi, jog naujausias HBO šedevras privers susidomėti Sovietija ir ypač jos propaganda daugiau asmenų, kadangi kai kurie panašumai su dabartimi tiesiog stulbina.

Lygūs ir Lygesni

Jeigu kas nežinot, o gal ir jau pamiršot, tai čia tokia Kim Howe, kurią nužudė Bruce (Kaitlyn) Jenner.

Ne taip jau seniai, bet pakankamai seniai, idant visi jau būtų sugebėję pamiršti, buvo toks skandalas, jog Seimo pirmininkas nėra skaitęs „Gyvūlių ūkio“. Bet matyt ir kiti nėra labai jau skaitę ar bent jau įsigilinę į šį veikalą, nes kažkaip taip gaunas, jog viešajame naratyve (ypatingai stipriai tai jaučiama Vakaruose) vis bandoma išvaduoti iš priespaudos nuskriaustuosius bet kokia kaina.

Ir anksčiau ar vėliau, kaip kad natūraliai atsitinka Homo Sapiens rūšyje, persitvarko visos hierarchijos taip, kad tie nuskriaustieji būna užkeliami ant pjedestalo taip aukštai, jog ilgainiui jie nebegali nusižengti ir gauna get out of jailkortelę realiame pasaulyje.

2015 čia buvo toks labai nukištas į paraštes skandalas, kuomet Kaitlyn Jenner (tuomet dar Bruce Jenner), dėl savo aplaidumo (kalbėjo telefonu) įsirėžė į automobilį su dviem žmonėmis, iš kurių vienas žuvo. JAV, kurioje tokie dalykai yra labai, labai rimtai baudžiami, tai bet kokiam žmogui būtų automatinis kelialapis į kalėjimą. Tačiau tuo metu Bruce gyvenime vyko lyties keitimo laikotarpis ir viskas baigėsi tuom, jog žuvusios podukros ne taip užpildė kaltinimo formas, tad visa istorija išsirišo taip, jog Kaitlyn Jenner tiesiog turėjo sumokėti neskelbiamą pinigų sumą žuvusios artimiesiems. Na patys susidarot vaizdą ir čia viskas yra aišku be išvados.

Kaip matote, totalioje lygybėje, neišvengiamai vieni tampa lygesniais už kitus. Filosofiškai panašių atvejų atsitiko ir Lietuvoje.

Kuomet 2017 metų pabaigoje į Lietuvą pagaliau atšliaužė MeToo judėjimas, nuo jo pirmasis nukentėjęs buvo Šarūnas Bartas. Ilga istorija trumpai: režisierius buvo apkaltintas išprievartavimų ir būtent dėl šios priežasties Šimašiaus paliepimu iš jo buvo atimta studija, bei berods dar keletas lengvatų, kurios jam priklausė.

Pats judėjimas oficialiai turėjo būti moterų išsilaisvinimo nuo prievartos simboliu, tačiau vos giliau pakapsčius paviršių, iškart pasimatė senas, geras sovietinis bandymas apversti Vakarų Civilizacijos per šimtmečius sukurtą teisinę sistemą. Viso to judėjimo esmė buvo sukurti greitą linčo teismą į kurį būdų galima atitempti bet kokį asmenį, mat tas teismas nereikalauja jokių tai aiškių įrodymų ar taisyklių, kaip kad senaties terminas ar nekaltumo prezumpcija, laikymosi. Sovietinė teisinė sistema iš esmės ant to ir buvo kuriama.

Į sovietinę teisinę sistemą buvo sąmoningai implikuoti straipsniai, kuriuos reguliariai pažeistų VISI sąjungos gyventojai arba bent jau jie būtų suformuluoti taip, jog bandymas išaiškint kaltinamojo kaltę, ribotų (o beveik visais atvejais ir panaikintų) jo teisę į nekaltumo prezumpciją. Tai buvo reikalinga tam, kad esant reikalui, bet kuriam iš jos piliečių būtų galima pateikti kaltinimus ir nubausti, taip neleidžiant daryti įtakos kasdieniam gyvenimui. Paralelės tarp sėkmingų sovietinių bandymų įsteigti parodomuosius teismus, bei bei viešųjų linčo teismų, MeToo skandalo metu, yra ganėtinai akivaizdžios.

Taigi, iš pradžių prasidėjęs kaip galimai nuoširdus judėjimas (Weinsteinas DeNiro restorane vis gi greičiausiai darė šiuos dalykus), įsibėgėjo kaip įrankis eskaluoti savo karjerą (apkaltindamas kažką seksualiniu misdeminoru gaudavai daug PR ir aukos taškų), baigėsi kaip politinio susidorojimo įrankis (Brett Kavanaugh paskyrimas).

Modernioji nomenklatūra, dėl savo pažiūrų tapusi neliečiamąja kasta, turėdama lygesniojo korteles panaikinančias nusikaltimus, yra visiems šiems dalykams atspari. Tai puikiai parodo Tomo Vytauto Raškevičiaus atvejis, kuomet jis buvo apkaltintas seksualiniu priekabiavimu, bei pripažintas Lygių galimybių kontrolieriaus kaltu, vis dar toliau sėkmingai eina savo pareigas Vilniaus m. Savivaldybėje, o prieš tai tokiose situacijose siautėjęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius apie tai nepasakė nė žodžio.

 

Pastaraisiais metais gana dažnai, po to kai atsidarau Twitter, noriu atsiprašyti žmonių, kuriuos kada nors (garsiai ar ne) vadinau kvailais.Aciprasau.

Posted by Tautvydas Marciulaitis on 2019 m. birželio 7 d., penktadienis

Ekonomistas Marčiulaitis demonstruoja savo anglų kalbos žinias.

Sitnikov: I… [clears throat] I walked around the exterior of building 4. I think there’s graphite on the ground in the rubble.

Dyatlov: You didn’t see graphite.

Sitnikov: I did.

Dyatlov: You didn’t. YOU DIDN’T! Because it’s NOT THERE!

 „Černobylis“ HBO, 2019

Sovietinė propaganda dažnai susidurdavo su jai prieštaraujančiais faktais. Kažkur tai į septintą dešimtmečio pabaigą – aštunto pradžią, tarybų liaudį pasiekė tokia informacija, kad vat amerikiečiai yra labai stori. Kadangi tokia informacija yra tiesiogiai kenksminga nomenklatūrai, mat pasakius tiesą, jog Amerikoj gali tiesiog taip vat nueit ir nusipirkti didkepsnį, o visko yra per akis, tai nuolatiniuose deficituose gyvenančioje liaudyje prasidėtų neramumai. Propagandos mašinai ignoruoti to neišėjo, tad reikėjo sugalvoti kažkokį paprastą paaiškinimą, idant jis būtų suvokiamas tūlam kolūkiečiui. Kažką sofistikuoto aiškinti tikrai nebuvo prasmės, kadangi kai visuomenė jau yra gimusi, bei užaugusi totaliniame mele, tai bet koks trumpas atsakymas suveikia geriau, negu bent kiek į racionalumą nešantys išvedžiojimai. Tad vietoje kokio nors pareiškimo, jog amerikiečiai yra stori dėl nesveikos mitybos, bei nepavykusio genų(genetika sovietmečiu buvo išvis pseudo mokslas, kaip ir dabar, kai yra kalbama apie skirtingas žmonių rases) inžinerijos bandymo, buvo pasirinktas paprastas ir visiems suvokiamas – amerikiečiai tokie stori, nes tinsta iš bado.

Visiškai analogiškai buvo paaiškintas ir Hillary Clinton pralaimėjimas Donaldui Trumpui. Juk nomenklatūra, bei jai dirbanti masinė medija, nepaims taip ir nepasakys, jog pralaimėjo dėl latentinio komunizmo, į gerklę paprastam žmogui grūdamos gender ideologijos, bei lėčiausio atsigavimo po recesijos per JAV istoriją. Toks prisipažinimas tiesiog sužlugdytų dėl savo įvaizdžio tiesiog pamišusią JAV nomenklatūrą. Todėl buvo sugalvotas paprastas atsakymas – Donaldas Trumpas nelaimėjo, nes rinkimai buvo suklastoti / įtakoti Rusijos.

Anksčiau ar vėliau tiesa pradeda lįsti per kraštus ir primityviai suformuluotiems atsakymams reikia atlaikyti kritiką. Donaldo Trumpo ir Rusijos istorijoje akivaizdi tiesa pradėjo lįsti kartu su Miulerio ataskaita, o su badaujančiais amerikiečiaisviskas aiškėti pradėjo atsidarius sienoms. Tad kaip su tuo kovoti propagandos mechanizmui? O gi viską neigti, bei tikėtis, jog ilgas įdirbis meluojant pasiteisins. Taip, kaip dar ir dabar yra šventai tikinčių Trumpo ir Rusijos bendradarbiavimo konspiracine teorija, taip ir dabar dar rastum kokį kaimą Rusijoje, kurio gyventojai prieš metus sužinojo apie Sąjungos griūtį, bei vis dar tiki badaujančių amerikiečių konspiracija. Pirmųjų reakcija yra ta, jog Miuleris irgi buvo papirktas Trumpo – Respublikonu – Rusijos Triumvirato, tuo tarpu atvežtas į JAV gilios Rusijos kaimietis, tau paaiškintų, jog čia ne amerikiečiai, o samdyti aktoriai.

Neigimo propaganda egzistuoja ne tik globaliame – valstybiniame lygmenyje, tačiau ir asmeniniame. Dar yra daug mitų kurie yra labai gajūs Vakarų pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje. Pradedant rasistu Trumpu ir baigiant Lietuvoje, su Trumpas nori, kad Lietuva atitektų Rusijai, bei griauna NATO.

Už visus tuos pinigus kuriuos mes išleidžiame [kosminei programai], NASA neturėtų kalbėti [tik] apie išsilaipinimą Mėnulyje, kadangi jame išsilaipinome prieš penkiasdešimt metų. [NASA] turėtų susitelkti ties didesniais darbais, įskaitant [išsilaipinimą] Marse (kurio [išsilaipinimo] dalis yra Mėnulis), Gynybą, bei Mokslą!

Donaldas Trumpas, JAV Prezidentas.

Ar jūs tikite, jog žmogus krimtęs rimtus ekonominius mokslus, nesugebėtų perskaityti dviejų sakinių angliškai? Ypač, jeigu tie du sakiniai yra tokie lengvi, jog net B1 lygiu besimokantys dešimtokai jį perskaitytų teisingai? Ar jūs tikite, jog iš pažiūros išsilavinęs žmogus nematytų skirtumo tarp Moon ir the Moon? Žinoma aš netikiu, tai yra šiek tiek blogiau negu, kad anglų kalbos pagrindų nemokėjimas.

Vakarų pasaulyje yra toks Trump derangement syndrome, kurį mūsuose siūlyčiau versti į paprastą, bei patogų Trumpaprotystė. Tad kaip matote, Marčiulaitis atlieka tokią Dyatlovo funkciją. T.y. kuomet kaista uodega, bei visi melai lenda iš maišo, jam paprasčiausiai nesigauna prisipažinti padarius klaidą, nes vat asmeninis įvaizdis yra aukščiau visko. Tuomet yra visaip bandoma apjuodinti asmenį, kuris tau pirštu beda į tavo mąstymo / pasaulėžiūros spragas, bandant savitai interpretuoti turimą informaciją, bei įrodinėti, jog grafito jokio negali ten būt, o tu pats esi nekompetetingas, bei pamišęs. Taip ir šiuo atveju – nu negali būt, jog aš anglų kalbos nemoku, čia gi Trumpas oranžinis kvailys, o ne aš!

Ir kaip tokiu atveju prispaustam įrodymų asmeniui išaiškinsi, jog visgi reaktorius sprogo ir aplinkui voliojasi radioaktyvus grafitas? Niekaip.

Close Menu